Cselling természetismereti verseny

1. forduló: matematika

Az aranymetszés vagy aranyarány egy olyan arányosság, ami a természetben és művészetben is gyakran megjelenik, természetes egyensúlyt teremtve a szimmetria és az aszimmetria között. Aranymetszési arányok találhatók számos ókori épületen, középkori és reneszánsz képzőművészeti alkotásokon. Az ókori püthagoreusok (Püthagorasz és követői), akik szerint a valóság matematikai alapokon nyugszik, az aranymetszésben a létezés egyik alaptörvényét vélték felfedezni, ugyanis ez az arány felismerhető a természetben is (például az emberi testen vagy csigák mészvázán). A következő feladat az aranymetszéshez fog kapcsolódni.

Matematika feladat

Kattints a feladatok gombra és töltsd le a cselling_f1.pdf állományt, amelyben a matek feladatot találod.
Az elkészített munkáitokat befotózva vagy beszkennelve a pressingdaniel@batsanyigimnazium.hu email címre küldjétek.

Segédanyag

A cselling_s1.zip tömörített állomány letöltése után csomagold ki. Egy prezentációt találsz benne az aranymetszés szerkesztésének leírásával.

Segédanyag letöltése
Beküldési határidő: 2021. december 2. éjfél

2. forduló: fizika - kémia

Fizika-kémia feladat

Az alábbiakban egy szöveget találtok, melyben az arany tulajdonságairól, felhasználásáról olvashattok. A szövegből hiányzik néhány szó, kifejezés, amelyet nektek kell kiegészíteni. A kiegészítő szavakat a hozzájuk tartozó számmal küldjétek a hogaga@batsanyigimnazium.hu e-mail címre.

Beküldési határidő: 2021. december 9. éjfél

3. forduló: biológia

Biológia feladat

Az alábbi feladatokat kinyomtatva oldhatjátok meg ezen a feladatlapon. Készítsetek képet a megoldott lapokról! Az állományok neve az iskolátok rövidített neve legyen! A feladatlapon tüntessétek fel a csapattagok nevét! A kész dokumentumot küldjétek az acsneravaszeva@gmail.com címre a határidő betartásával!

Beküldési határidő: 2021. december 16. éjfél

Eredmények

Kedves Diákok!

Véget ért a Cselling természetismereti verseny, melyet az idén a vírushelyzetre tekintettel online rendeztünk meg. Köszönjük, minden résztvevő csapat munkáját a megmérettetés fordulóiban. Megtörtént az értékelés. A három fordulóban nyújtott teljesítményeteket és a nevezési feladatra kapott pontszámokat összesítettük. Az alább olvasható eredmények születtek.

Helyezés Csapattagok Iskola Előzetes munka Matematika Fizika-kémia Biológia Összes pont
1 Csabay Júlia
Szücs Noémi
Szücs Vivien
8/10 10/10 9/10 8/10 35/40
2 Bogdán Dominik
Schmelka Bence
Széll Dániel
7/10 9/10 9/10 8/10 33/40
3 Darabos Júlia
Lázár Kristóf
Puha Liliána
Nagyboldogasszony Római
Katolikus Általános Iskola
7/10 7/10 9/10 7/10 30/40
4 Egyed Tamara
Könnyid Nóra
Nemes Levente
5/10 9/10 6/10 0/10 20/40

Gratulálunk a győzteseknek és minden kedves résztvevőnek! A tárgyjutalmakat és az okleveleket a téli szünet után, januárban kapjátok meg.
Jó pihenést és boldog ünnepeket kívánunk valamennyi versenyzőnek és a felkészítőtanároknak egyaránt!