Riba Erzsébet
Lezárult a Kosáry-verseny

2023. 03. 26

Több tanítványunk indult el a Kosáry Domokos történelemversenyen az idei tanévben 9., 10. és 11. évfolyam kategóriáiban. Közülük Makkai Kristóf 9. A osztályos tanuló a döntőbe is bejutott.
Ehhez először egy központi feladatsort kellett megírni 2022. november 30-án a gimnáziumban, majd a regionális forduló központi feladatlapját Győrben kellett a lehető legjobban megoldani. 163 tanuló jutott 9. évfolyamon a regionális fordulóba, ahonnan csak 88%-os teljesítménnyel juthattak tanulók (21 fő) a döntőbe. Ehhez ókori és középkori tanulmányokhoz kötődő kompetencia-alapú feladatsort kellett megoldani, valamint egy a Nemzeti Múzeumban látható tárgyegyüttessel (Seuso-kincs) és egy Rubicon-cikkel (Sulla politikai pályája) kapcsolatos kérdéseket kellett helyesen megválaszolni.
A döntőre előzetesen 10 vitatémára kellett készülni támogató és ellenérdekelt oldalt is képviselve (pl. Géza fejedelem tanácsadójaként a római vagy a bizánci rítus felvétele melletti érvek megjelenítése), valamint egy újabb Rubicon-cikk (Szent László élete és uralkodása) feldolgozása várt a tanulókra. A Magyar Nemzeti Múzeumban először ismét múzeumi tárgyismereti feladatlapot oldottak meg a diákok, majd különböző kreatív feladatok (mémekhez kötődő kérdések, sajtótájékoztató stb.) során szóban mérettették meg magukat.
Kristóf kitartóan küzdött, egy kicsit előre lépett, a 18. helyezést érte el, de mindenképpen sokat tapasztalt a felkészülés és a verseny során. Gratulálok tanítványunk eredményéhez, további szép sikereket kívánok.
Riba Erzsébet felkészítő tanár